Energi och drivmedel, biluthyrning, telefoni och försäkringar. Det och lite till erbjuder OKQ8. En kunnig och serviceinriktad partner till alla som vill göra livet lite enklare och världen grönare.
Ibland förknippas bilen med mer problem och besvär än den förtjänar. Men ska bilägandet ha ett berättigand måste det vara hållbart. OKQ8 ska bli bäst på att tillgodose bilistens behov. Och det ska vi göra med minsta möjliga miljöbelastning.
Till följd av den globala lågkonjunkturen har marknaden varit orolig. Trots krisen har flera av OKQ8:s affärsområden haft en lönsamhet över förväntan.
Den stora branschhändelsen under året var Statoils övertagande av Hydro och Jet. I denna affär såldes sedan 160 stationer till det finländska företaget ST1. En inte lika känd affär är Qstar som har köpt driften av Pump/Gulf. Till följd av denna strukturförändring har det skett en intensiv nedläggning av mindre stationer som är olönsamma och där hårdare miljökrav gör fortsatt verksamhet omöjlig. Mer än 200 stationer har lagts ner, de flesta Uno-X och Hydro. OKQ8 har under räkenskapsåret behövt lägga ner respektive avsluta samarbetet med, cirka 60 stationer, både bemannade och minipris.