Den här webbplatsen använder cookies. Genom att du fortsätter att använda webbplatsen godkänner du att vi använder cookies. Godkänn
Vanliga frågor och svar om digitala val

Frågor och svar om valet av ägarombud

Valet är avslutat - nu är det dags att hålla utkik efter resultatet. Senast den 12 mars kommer resultatet att presenteras på OK.se där det kommer att framgå vilka kandidater som medlemmarna har röstat fram till ägarombud i OK ekonomisk förening.

 


Frågor och svar om röstning av ägarombud Obs. röstningsperioden för ägarombud är nu stängd.När kan jag rösta?

Från och med den 15 februari till och med den 28 februari 2021.
 

Varför ska jag rösta?

Vi, OK ekonomisk förening, ägs av våra medlemmar – och våra medlemmar är det viktigaste vi har. Genom att rösta i valet väljer du vilka kandidater som ska representera medlemmarna, det vill säga vilka personer som ska bli ägarombud.


Vem får rösta?

Du måste vara medlem i OK ekonomisk förening och ha blivit medlem senast den 31 januari 2021.
 

Var kan jag rösta?

På vår valplattform https://val.ok.se den 15-28 februari 2021 via dator, surfplatta eller mobiltelefon.


Hur många kandidater ska jag rösta på?

I valplattformen framgår det tydligt hur många ägarombud som ska väljas i respektive region. Du kan välja att rösta på färre antal kandidater än de som ska väljas – men inte fler.
 

Kan jag rösta på mig själv? 

Ja, det går utmärkt att rösta på sig själv.
 

Kan jag föreslå någon annan person förutom de som finns att rösta på? 

Nej, nomineringstiden för ägarombud avslutades den 1 december 2020 och därefter kan du inte föreslå någon ny person till det valet.
 

Hur många gånger kan man rösta?

Varje medlem har en röst och kan rösta en gång.


Får jag ändra mig om jag redan röstat en gång?

Nej, efter att du har lagt din röst så kan du inte ändra dig. Du kan endast rösta en gång.


Måste jag rösta i den region som jag bor?

Nej, du väljer själv vilken region du röstar i, men du kan enbart rösta i en av dem.


Varför är vissa kandidater markerade som ”Valberedningens förslag” eller ”Valberedningens förslag till ersättare”?

För att du ska få en bild av vilka kandidater som valberedningen tycker ska väljas till ägarombud är de markerade med ”Valberedningens förslag” i valplattformen. I regioner som har fler nominerade kandidater än antalet ägarombud som ska väljas framgår också valberedningens förslag till ersättare. Du kan välja att rösta på vem eller vilka du vill i regionen, oavsett om kandidaten är valberedningens förslag till ägarombud, ersättare eller inget av dem.
 

Varför kan jag inte rösta?

1. Du har ett extrakort som är knutet till någon annans medlemskap.
2. Du är medlem i någon annan OK-förening.
3. Du blev medlem efter den 31 januari 2021 och har inte kommit med i röstlängden för
detta val.

Om ingen av ovan verkar passa in på dig går det alltid bra att kontakta vår kundservice på telefon 020-65 65 65.


Vad händer om några kandidater får lika många röster?

Om två eller fler får lika många röster sker lottdragning för att utse i vilken ordning de har blivit valda.
 

Vad händer efter valet?

Rösterna räknas när valet är slutfört och publiceras därefter på www.ok.se.
 


Frågor och svar om valfri kaffe och bulle på en OKQ8-station som tack för din röstHur får jag min kaffe och bulle?

Efter att du röstat fyller du i din e-postadress. Dit skickas sedan ett mejl innehållande en QR-kod. Allt du behöver göra för att nyttja erbjudandet därefter är att visa upp koden i kassan på valfri OKQ8-station. 
 

Var hittar jag QR-koden?

QR-koden skickas till den e-post-adress du anger efter att du har röstat. Hittar du den inte i din inkorg, glöm inte att titta i din skräppost.


Hur använder jag QR-koden?

Du löser in den i kassan på en OKQ8-station.
 

Hur länge är min QR-kod giltig?

QR-koden är giltig till och med den 31 maj 2021.
 


Frågor och svar om nominering av ägarombud - Obs. nomineringsperioden för ägarombud är nu stängd.När kan jag nominera? 

Från och med den 9 november till och med den 1 december 2020.
 

Varför ska jag nominera? 

Vi ägs av våra medlemmar och genom att du nominerar ger du förslag på personer som ska representera dig och de andra medlemmarna. Här har du chansen att nominera den eller de personer just du tycker passar till uppdraget.
 

Vem får nominera?

Du måste vara medlem i OK ekonomisk förening.

För att kunna nominera på valplattformen val.ok.se måste du ha blivit medlem senast den 25 oktober 2020. Om du har blivit medlem senare än så och därmed inte kan nominera på valplattformen kan du mejla in din nominering till nominera@ok.se, mellan den 9 november och 1 december. Observera att innehållet i nomineringen ska vara detsamma som om du hade nominerat på valplattformen – detta för att nomineringen ska vara giltig. Klicka på ”Nominera här” under rubriken ”Ägarombud” på val.ok.se för att se vad som behöver finnas med i mejlet.
 

Vem kan jag nominera?

Du kan nominera vem som helst som är medlem i OK ekonomisk förening. Det bör vara en person som är intresserad av- och som vill utveckla vår verksamhet på ett positivt sätt. Kom ihåg att personen du nominerar måste vara vidtalad. 
 

Hur många personer kan jag nominera? 

Du kan nominera så många personer du vill, men du måste skicka in nomineringarna separat, en och en.
 

Var kan jag nominera?

På vår valplattform val.ok.se. Det du behöver för att nominera är antingen en dator, surfplatta eller mobiltelefon. Fungerar det inte - se ”Varför kan jag inte nominera?”.
 

Kan jag nominera mig själv? 

Ja, det går utmärkt att nominera sig själv. Du kan däremot inte vara både regional valberedare och ägarombud i OK ekonomisk förening samtidigt.
 

Varför kan jag inte nominera? 

1. Du har ett extrakort som är knutet till någon annans medlemskap.
2. Du är medlem i någon annan OK-förening. 
3. Du blev medlem efter den 25 oktober 2020 och kan inte nominera på valplattformen. I detta fall kan du däremot nominera via mejl – se ”Vem får nominera?”.
 

Vad händer med min nominering?

Din nominering skickas till regionens valberedning som har till uppgift att intervjua alla nominerade. När röstningsperioden öppnar kommer det vara möjligt för medlemmarna att rösta på de nominerade. Regionens valberedning kommer också att sammanställa sitt förslag synligt för medlemmarna. Det kommer tydligt framgå vilket som är valberedningens förslag när röstningen öppnar.

 


Övriga frågor och svar


Hur blir jag medlem?

Du kan bli medlem genom att skicka ett sms till 71120, skriv OKQ8 (med stora bokstäver) följt av ditt personnummer samt e-postadress. Du kan också ansöka om att bli medlem genom formuläret du hittar här: https://www.okq8.se/medlem/finansiella-formaner/ansok/

Har du frågor om medlemskapet är du välkommen att kontakta kundservice på telefon 020 – 65 65 65.
 

Vad hittar jag mitt medlemsnummer?

Ditt medlemsnummer kan du hitta i ditt ränte- och saldobesked, ditt återbäringsbesked eller på ditt gröna medlemskort. Du kan också kontakta kundservice på telefon 020-65 65 65 för att ta reda på ditt medlemsnummer.


 

 

Val av ägarombud
Valet av ägarombud består av två faser: nominering och röstning. Valet är nu avslutat.