Förslag - 2020 / 3

Apple Pay till OKQ8 Visa

Kategori
Medlemsnytta
Förslag

Apple Pay är en tjänst från Apple som tillåter användare av iPhone, iPad, Mac, Safari och Apple Watch att betala med ett kort utan att ha det fysiska plastkortet i närheten. Detta görs genom att, på ett säkert sätt, spara betalningsinformation på en Apple-enhet och använda en-heten som istället för kortet. Används en iPhone kan kortinnehavaren både betala kontaktlöst i butik genom NFC samt på webben. Apple tar inte ut några avgifter av användaren eller försäljaren för att använ-da tjänsten vilket gör tjänsten till en billig tjänst. Dessutom slits färre plastkort ut och färre ersättningskort behöver utfärdas. Skulle kortin-nehavaren tappa bort sin iPhone med Apple Pay kan kortinnehavaren spärra betalmöjligheterna över internet.
Läs mer om Apple Pay här: https://www.apple.com/se/apple-pay/
Yrkande
Med ovanstående som bakgrund yrkar jag på att OKQ8 Bank åläggs lägga till stöd för Apple Pay på OKQ8 Visa-kort.

Samuel Rörgren

OKQ8:as utlåtande

Tack för din frågeställning Samuel, vi tar med oss förslaget som vi tror kan skapa ett mervärde till er som medlemmar och ser över möjligheten att realisera detta under kommande 12-24 månader

Maryam Yazdanfar

Jag engagerar mig i OK för att vi som kooperation förenar långsiktiga affärer med samhällsansvar. Tillsammans blir vi som medlemmar, konsumenter och ägare en kraft för hållbar mobilitet för alla.

Eric P. Stark

En fossilfri framtid är möjlig! Genom ansvarsfullt ägande i kooperationen OK, tar vi oss mot en hållbar morgondag.

Peter Sjöbom

Jag tycker det är intressant och spännande att få vara med och påverka OKs utveckling.